Report a video od nášho trénera Sama Pivka, ktorý sa vďaka výsledkom dostal tento rok do výberu Slovenskej reprezentácie.

V roku 2019 premiérovo odštartovali majstrovstva sveta v endure s názvom trophy of nations a v Talianskom Finale Ligure sa tak začala písať história endura. princíp preteku je jedinečný, pretože jazdec nepreteká sám za seba ale za svoj team, v tomto prípade za určitú krajinu, ktorú reprezentuje. S každej krajiny sa môžu zúčastniť preteku len traja jazdci, ktorí spolu bojujú za jeden spoločný výsledok. Princíp spočíva v tom, že všetci traja jazdci z teamu majú 90 sekúnd na to aby vyštartovali a výsledné časy všetkých troch jazdcov sa sčítajú.

Team Slovenska bol v zložení: Ľuboš Stano, Marián Škultéty a ja. Ako jediní sme nemali skúsenosti so svetovými pretekmi (EWS) a tak sme nemali žiadne konkrétne ciele. Naším cieľom bolo podať so seba len to najlepšie a nemať zbytočne mechanické problémy.

Už na úvodnom stage1 sme zistili, o čom sú svetové preteky a stage dlhy 13 a pol minúty bol na úvod dosť výživný. Rovno po cieli sme sa ponáhľali na začiatok stage2, ktorého štart sme stihli na poslednú chvíľu. Pretek sa “len” rozbiehal a čakalo nás ďalších 50 km do celkového cieľa. Takýto náročný pretek som ešte nešiel, bolo veľmi náročne rozložiť si sily a zvládnuť to. Stage3 a stage4 boli veľmi šliapavé a technicky náročné. Finálový stage5 bol pre nás čerešničkou na záver, trať ktorá sa nám najviac páčila, bola najviac zjazdová a obrovský kotol ľudí okolo trate robil tomuto stage brutálnu atmosféru, že až sme zabudli, že nevládzeme. Bol to pre mňa zatiaľ najnáročnejší pretek, ktorý nám trval vyše 6 hodín.  Team Slovenska sme skončili na 19. mieste, s čím sme spokojní a keby nebolo pádov, tak skončíme aj lepšie :).